به صورت فرزندانتان نقاب دختر و پسر خوب نزنید

یک سوال متداول بین افرادی که به کلینیک های روانشناسی مراجعه می کنند این است که نمی دانند چه چیزی از زندگی می خواهند و به دنبال یافتن هدف زندگی شان هستند و بیان می کنند که نمی دانند به چه چیزی علاقه دارند و یا اینکه چرا کاری راکه  دوست دارند قادر به انجام آن نیستن و تا مراحلی را پیش رفته و نیمه کاره رها می کنند و یا حتی برای رسیدن به هدف و خواسته شان کاری نمی کنند و این افراد مستاصل و درمانده از این شاخه به آن شاخه می پرند تا جایی ردپایی از هدف و خواسته خود بیابند و یا در ذهن خود مدام در جنگ هستند چرا وقتی می دانند چه چیزی را دوست دارند نمی توا نند انجام اش دهند و برای رسیدن به هدف شان بی اراده و بی انگیزه هستند و مدام خود را سرزنش می کنند که چرا تا این حد بی اراده هستم که نمی توانم به خواسته هایم برسم و همین سرزنش خود سبب افسرده شدن شان می گردد .

به عنوان مثال فردی که ذکر می کند من رشته تحصیلی ام را دوست دارم و از ابتدا  عاشق برنامه نویسی بودم ولی حوصله انجام کارهایم را ندارم و برای انجام آنها مدام کارها را به تعویق می اندازم . این جملات و جملات مشابه را زیاد می شنویم افرادی که عاشق رشته و کارشان هستند ولی برای رشد و پیشرفت شان کاری نمی کنند و یا به کندی و بر اثرفشار خانواده و اطرافیان رشد می کنند و سوال اینجاست که چه می شود که برخی تبدیل به افرادی بی هدف می شوند ؟ چه می شود که انجام کارهایی که دوست شان داریم تا این حد سخت و دست نیافتنی می شود ؟

آنچه از دید والدین دور می ماند این است که ما ناخودآگاه از فرزندانمان ، بزرگسالانی بی هدف ، بی انگیزه و  مستاصل می سازیم . هنگامی که والدین تشویق کردن فرزندان را با تلقین کردن اشتباه می گیرند فرزندان در همان لحظه نقابی بر چهره خود می زنند نقاب فرزند خوب و دوست داشتنی مامان و بابا و همانجا هست که با خود واقعی شان خداحافظی می کنند .

دقیقا زمانی که فرزندان متوجه می شوند برای دوست داشته شدن باید مورد تایید بابا و مامان باشند و کمتر از ثانیه ای علایق ، باورها، انگیزه های مادر و پدر تبدیل می شود به آرزو و آمال کودک و یا همان بزرگسالی که نمی داند واقعا چه می خواهد و یا می داند و برای رسیدن به آن توانی ندارد، زیرا وی نیز نمی داند با نقاب و نگاه مادر و پدر خود و علایق خود را می بیند و به دنبال خواسته های والدین است نه خواسته های خودش و طبیعی است وقتی که به دنبال خواسته های دیگری می روی خسته و فرسوده شوی و بدتر از همه اینکه خود ندانی که بر اثر تلقین ها و تشویق های نامناسب چگونه خواسته والدین تبدیل به خواسته خودت شده است . به عنوان مثال : هنگامی که والدین بیان می کنند که ” دخترم ، خیلی دختر خوب و دوست داشتنی هست و هرگز اشتباه نمی کند ،مامان و بابا را ناراحت نمی کند و درس هایش را خوب می خواند و زمان اش را هدر نمی دهد ” در ظاهر این فقط یک تشویق است ولی اگر به محتوای پیام والدین دقت کنیم معنایش این است که ” دختر خوب کسی است که فعالیتی به جز درس خواندن و گوش کردن به حرف مادر و پدرش انجام ندهد و خلاف خواسته والدین اش قدم برندارد که خدای ناکرده والدین دلخور و ناراحت نشوند و هر فعالیتی که بر خلاف خواسته ما باشد اشتباه و نادرست است “.

متاسفانه برخی والدین ناهشیار پیام های  نامناسب زیادی را به فرزندان شان منتقل می کنند که سبب ساز مشکلات بسیاری در  آینده فرزندان شان می شود و چه باید کرد که دیگر فرزندانمان را در دام افکار و احساسات و خواسته های خود نیندازیم . چگونه به آن ها بیاموزیم به جای اینکه به خواسته و اهداف ما  علاقمند شوند درون نگری بیشتری داشته باشند و توجه شان را به خواسته و اهداف خود معطوف کنند؟

برای رسیدن به این امر آنچه باید مد نظر والدین قرار گیرد این است که قبل از هر تشویق و یا تنبیهی نسبت به آنچه می خواهیم به فرزندمان بگوییم آگاه باشیم و خودمان محتوای پیام مان را بررسی کنیم . توجه کنیم آیا ما درحال تشویق کردن فرزندانمان هستیم و یا تخریب آنها ؟ در جلماتمان چقدر سعی می کنیم فرزندمان را به خود واقعی اش نزدیک کنیم ؟ چه جملاتی تلقینی هست و تصویری از یک پسر و دختر خود را در ذهن تداعی می کند ؟ یادمان باشد زمانی که ما از فرزندانمان می خواهیم دختر خوب و پسر خوب مامان و بابا باشند به وی ناخودآگاه می آموزیم که چگونه از خود ،‌علایق اش بگذرد

آیا ما می خواهیم فرزندان شاد و سالمی داشته با شیم و یا به دنبال دختر و پسر خوب و مورد تایید بابا و مامان هستیم . وقتی فرزندتان شیطنت می کند و یا کار اشتباهی از وی سر می زند ،‌درس اش را به خوبی نمی خواند به وی تلقین نکنید نه تو بچه درس خوانی هستی به جای آن بگویید همه بچه ها شیطنت می کنن تو هم هنوز بچه هستی ، علاوه بر شیطنت و بازی درس هایت را هم بخوانی احساس بهتری خواهی داشت . چیزی که درون فرزندتان نیست را تقویت نکنید ، واقعیت های وجودی اش را بر وی نمایان سازید.

دیگر اینکه با خودآگاهی دریابیم چیزی که از فرزندانمان می خواهیم خواسته و آرزوهای خودمان است که می خواهیم در فرزندمان نمود پیدا کند یا خیر؟ در هر دو صورت یادمان باشد آنکه باید مسیر را انتخاب کند فرزندمان است نه ما . اگر خودتان می خواستید روزی موسیقی دان،‌ نقاش ، پزشک و …. شوید این آرزوهای شما است نه فرزندتان ، متاسفانه برخی والدین با تلقین و اجبار فرزندان شان را به مسیری که خود دوست دارند هدایت می کنند فارغ از اینکه باید به فرزندان اجازه داد خود علایق شان را بیابند و زمینه را برای آنها فراهم کرد .

فرزندان باید خودشان را زندگی کنند بدون نقاب فرزند خوب و دوست داشتنی آنها باید بدانند با تمام کاستی ها و شیطنت هایشان مورد توجه و عشق والدین هستند و آگاه باشند اگر حتی خواسته و اهداف شان با والدین متفاوت است مورد تایید و حمایت پدر و مادر خود قرار می گیرند .

ستاره حمیدی روان درمانگر پویشی